Organizasyonlar

Dünya Bağışçılık Endeksi Paneli

DÜNYA BAĞIŞÇILIK ENDEKSİ PANELİ
 
İngiltere merkezli Yardım Kuruluşları Vakfı (Charities Aid Foundation – CAF) tarafından; ihtiyaç sahipleri ve sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağışlar ile gönüllülük çerçevesinde devletlerin yaptığı yardımlardan ziyade bireylerin hayırseverlik eğilimlerini ölçmeye yönelik yayımlanan Dünya Bağışçılık Endeksi (World Giving Index) verilerine göre, Türkiye'nin her yıl son sıralarda yer aldığı görülmektedir. Araştırma çerçevesinde yer alan ülkelerde bireylere aşağıda yer alan üç sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır.
 
Geçtiğimiz ay,
§     Herhangi bir yabancıya ya da yardıma ihtiyacı olan tanımadığınız birine maddi yardımda bulundunuz mu?
§     Herhangi bir yardım kuruluşuna para verdiniz mi?
§    Herhangi bir yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalıştınız mı?
 
Araştırma sonucuna göre; Türkiye 2010 yılında 153 ülke arasında 134. sırada, 2011 yılında 153 ülke arasında 136. sırada, 2012 yılında 146 ülke arasında 137. sırada, 2013 ve 2014 yıllarında ise 135 ülke arasında 128. sırada yer almıştır.
 
Türkiye’nin en köklü hayır kurumlarından biri olan Vakıflar Genel Müdürlüğü bu durumun gerçekliğini ve nedenlerini tartışmak, Türkiye’nin istikrarlı bir biçimde son sıralarda yer almasını Türkiye gündemine taşımak ve konuyu muhataplarıyla birlikte ele alarak duruma ilişkin çözüm önerileri geliştirebilmek amacıyla hayırseverlik alanında faydalı olacağı düşünülen bir panel gerçekleştirilecektir.
 
Gerçekleştirilecek panele anketi hazırlatan ve yayınlayan Charities Aid Foundation (CAF) ile anketi tüm ülkelerde uygulayan Gallup Araştırma Şirketi’nden yetkililerin yanı sıra Türkiye’de, Dünya Bağışçılık Endeksi konusunda muhatap olduğunu düşündüğümüz kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar ve çatı kuruluşlar, bu alanda çalışan akademisyenler ve ilgili uluslararası kuruluşlar aktif katılımcı, müzakereci ya da dinleyici olarak davet edileceklerdir.
 
Panel 9 Şubat 2015 tarihinde Ankara Başkent Öğretmenevi Konferans Salonu’nda Türkçe ve İngilizce dillerinde gerçekleştirilecektir.
 
KONUŞMACI OLARAK YER ALACAK KİŞİ ve KURULUŞLAR
 
Davut Gazi Benli - Vakıflar Genel Müdürlüğü (Moderatör)
Adam Pickering - Uluslararası Direktör - Charities Aid Foundation (CAF)
Andrew Rzepa – Kıdemli Danışman - Gallup Araştırma Şirketi
Prof. Dr. Ali Çarkoğlu - İİBF Dekanı - Koç Üniversitesi
İsmail Palakoğlu - Genel Müdür  - Türkiye Diyanet Vakfı
Sevda Kılıçalp - TÜSEV - Indiana Üniversitesi Lilly Ailesi Filantrofi Okulu
Deniz Ataç - Yönetim Kurulu Başkanı - TEMA Vakfı
​Yusuf Bilgin - Danışma Meclisi Üyesi - İHH İnsani Yardım Vakfı