Organizasyonlar

Tarihi Yapılarda Deprem Risklerinin Yönetimi Uluslararası Sempozyumu

Tarihi Yapılarda Deprem Risklerinin Yönetimi

Uluslararası Sempozyumu

Türkiye İçin Hazırlanan Kılavuzun Sunumu

5-6 Ekim 2017 İstanbul

İstanbul Ticaret Üniversitesi - Haliç Yerleşkesi​

 

 

“Tarihi Yapılarda Deprem Risklerinin Yönetimi Uluslararası Sempozyumu: Türkiye İçin Hazırlanan Kılavuzun Sunumu" adlı organizasyon, Türkiye'nin “Tarihi Yapılar İçin Deprem Risklerinin Yönetimi Kılavuzu"'nun uluslararası bir etkinlikle konservasyon konusunda çalışan tüm çevrelere tanıtımını amaçlamaktadır. Aynı zamanda benzer çalışmalar yapmış ülkelerin konuya ilişkin deneyimlerini ve birikimlerini bilimsel ortamda paylaşmaları ve ileriye yönelik olası işbirliklerinin değerlendirilmesi amaçlamaktadır.

Organizasyon iki açıdan özel önem taşımaktadır;

1- Türkiye'de tarihi miras koruma ve risk yönetimi konusunda yasal mevzuatın ötesinde bilimsel ve bilinçli yaklaşım ihtiyacından doğan, örnekleri İngiltere, İtalya gibi diğer gelişmiş ülkelerde görülen “Kılavuz" çalışmasının ilk örneğinin sergilenmesi,

2- Türkiye'nin Avrupa ve Dünya'da sayılı ileri ülkesinde örnekleri görülebilecek bir uygulamaya kurumlarıyla ve profesyonelleri ile gönüllü geçiş yapan, kendi kendini motive eden çağdaş bir vizyon sergilemesi.

Organizasyona, başta proje bilimsel ortağı İtalya'dan uzmanlar olmak üzere Yunanistan, İran, Portekiz, Şili, Meksika gibi sismik riski yüksek ülkelerden bilim insanları tecrübelerini paylaşmak üzere davet edilmiştir.

 

Tarihi Yapılarda Deprem Risklerinin Yönetimi Uluslararası Sempozyumunda Türkiye İçin Hazırlanan Kılavuzun Sunumu, İtalyan Restorasyon ve Şehircilik Uzmanları Birliği Assorestauro ile bilimsel işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen Med-Art II Projesinin finali olarak gerçekleştirilmektedir. Med-Art II Projesi 18 Eylül 2015 tarihinde İtalya'nın tarihi yapılar için deprem risklerinin yönetimine ilişkin kılavuzunun tercümesiyle başlamıştır. Akabinde Türk bilim insanlarından oluşan bilim kurulu ve kurum temsilcilerinin katılımıyla yürütülen yoğun bir çalışma neticesinde 25 Ağustos 2017 tarihinde “Tarihi Yapılar İçin Deprem Risklerinin Yönetimi Kılavuzu" tamamlanmıştır. Sempozyum ile Türkiye için bir ilk olan bu önemli ve yenilikçi çalışmanın tanıtımı yapılacaktır.

 

Sempozyumda Türkiye ve davetli ülkelerden 31 sunum paylaşılacaktır. Türkiye'nin “Tarihi Yapılar İçin Deprem Risklerinin Yönetimi Kılavuzu" özel bir oturumda, kılavuz bilim kurulu üyeleri tarafından tüm davetlilere ve hedef kullanıcılara tanıtılacaktır.

 

 Konuşmacı ve katılımcıların online olarak kayıt işlemi yapması gerekmektedir.